Ortopeda Poznań
Brak kategorii

Ortopeda Poznań – czym się zajmuje i jakie schorzenia leczy?

Ortopeda to lekarz zajmujący się głównie rozpoznaniem i leczeniem wad postawy, schorzeń obejmujących narząd ruchu z wyłączeniem czaszki oraz uszkodzeń kości. specjalizującym się w diagnostyce, różnicowaniu i leczeniu wszelkich nieprawidłowości w obrębie układu ruchu, czyli kości szkieletowych, więzadeł, stawów oraz mięśni. leczy urazy kości i okolicznych tkanek miękkich. Wszelkie urazy, czyli: stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia i złamania.

Ortopeda Poznań – kiedy się do niego udać?

Przede wszystkim, jeśli chcesz się udać do ortopedy, musisz dokładnie wiedzieć, czy Twój uraz kwalifikuje się co do problemów ciała leczonych przez lekarza ortopedę. Oto krótka lista leczonych przez ortopedę obrażeń:

  • stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia, złamania kości,
  • stany zapalne kości, stawów i więzadeł,
  • urazy narządów ruchu i narządów układowych,
  • powikłania pourazowe,
  • choroby genetyczne,
  • wady postawy.
  • uszkodzenia nerwów obwodowych,
  • zmiany nowotworowe i zakaźne kości.

Lekarz od kości, jak potocznie nazywa się ortopedę, nie zajmuje się wyłącznie tymi częściami szkieletu, a całym aparatem ruchu. Jak widać powyżej, interesują go nie tylko kości, ale także stawy, mięśnie, powięzi, nerwy i naczynia związane z narządem ruchu.

Dobry ortopeda Poznań nie tylko Cię zdiagnozuje

Ortopedzi, oprócz stawiania diagnozy co do chorób i urazów, zajmują się też profilaktyką, co szczególnie dotyczy dzieci. Leczą oni wady postawy nieletnich (skoliozę, lordozę i kifozę) oraz zalecają niezbędną dla prawidłowej postawy ciała dziecka rehabilitację.

Dobry ortopeda Poznań

Wizyta u ortopedy – jak przebiega?

Lekarze ortopedzi rozpoczynają wizytę w swoim gabinecie od przeprowadzenia z pacjentem szczegółowego wywiadu. Pyta o objawy dolegliwości oraz ich charakter: jak często się pojawiają, jak bardzo dokuczają i w jakich okolicznościach. Dobrze jest zabrać ze sobą wyniki innych badań i zdjęcie rentegenowskie opisujące konkretne uszkodzenia. Jeśli nie posiadasz takowego zdjęcia, specjalista ten może sam zlecić wykonanie rentgena wybranej części ciała.  Ortopeda z Poznania sprawdza na sam koniec spotkania ruchomość stawów, ich stabilność i położenie, a także kręgosłup i układ kostny.

Ponadto, ortopeda może zlecić wykonanie: USG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Jest więc niezwykle ważnym lekarzem, do którego pewnie nie raz w życiu każdy z nas się uda.

Zobacz także