dźwig Mogilno
Brak kategorii

Usługi dźwigowe nie takie bezpieczne – Wypadki przy dźwigach  

Ponieważ dźwigi to ogromne maszyny, które potrzebują wykwalifikowanych operatorów – a takich na polskich budowach brakuje – wypadki zdarzają się dość często. Dlatego, jeżeli potrzebny ci dźwig Mogilno i szukasz firmę oferującą wynajem takich maszyn, dowiedz się, czy dany wybór zapewni bezpieczeństwo na placu budowy. Więcej o tym w artykule.

Dlaczego zdarzają się wypadki z dźwigami?

Do operowania dźwigiem potrzebny jest człowiek z odpowiednimi kwalifikacjami, który odbył szkolenie teoretyczne i praktyczne. Każdy dźwig Mogilno – nawet najmniejszy – jest dużą maszyną, która użyta niewłaściwie może wyrządzić wiele szkód. Niestety, na polskich budowach często pracują osoby bez żadnych kwalifikacji budowlanych. Podobnie z operatorami dźwigów. Choć jest to niezgodne z prawem, sterują nimi często osoby, którym po prostu ktoś pokazał jak się to robi. Jednak takie szybkie wdrożenie nie zawsze jest wystarczające. O ile dochodzi jedynie do strat materialnych, to nie jest tak źle. Gorzej, gdy ktoś traci życie lub zdrowie. Czy przy dźwigach naprawdę dochodzi do tylu wypadków?

dźwig Toruń

 Dźwig Mogilno to nie zabawka 

Do tragedii z dźwigami doszło nie raz, nie tylko w Polsce. Na przykład w 2008 roku w Szczecinie Wysoki na 50 metrów i ważący tysiące kilogramów dźwig portowy przewrócił się podczas przeładunku stali. Potężna konstrukcja spadła na pracujących na nabrzeżu robotników. Spawacz, który nie zdążył uciec, zginął na miejscu. Dokładna przyczyna nie jest znana, wiadomo jednak, że zawinił człowiek. We wrześniu 2019 roku Do groźnej sytuacji doszło na budowie 35-piętrowego wieżowca na warszawskiej Woli. Operator żurawia zasłabł. Dostęp do mężczyzny był utrudniony, bo jego kabina znajdowała się 140 metrów nad ziemią. O 9 rano temperatura w kabinie wynosiła już 40 stopni! W tym roku w lutym, w Krakowie wichura przewróciła dwa żurawie w skutek czego zginęły dwie osoby. Jak widać, dźwig Toruń to maszyna, pry której praca nie jest bezpieczna, nawet gdy operator ma kwalifikacje. Dlatego wybierając firmę świadczącą usługi dźwigowe dobrze zapoznaj się z uprawnieniami pracowników.

Zobacz także