piasek Mogilno
Brak kategorii

Co lepsze pod kostkę brukową – piasek czy żwir?

Planujesz ułożyć kostkę brukową sam? Nie robiłeś tego wcześnie, wiec bazujesz na wiedzy zdobytej z Internetu? Robi tak wiele osób, szczególnie w ostatnim roku, gdy ceny wszystkiego tak podskoczyły w górę. Jednak osoba, która układa kostkę po raz pierwszy musi się spodziewać, że nie wyjdzie jej to idealnie. W tym artykule damy kilka podpowiedzi. Powiemy między innymi o tym, kiedy bardziej sprawdzi się pod kostkę żwir a kiedy piasek Mogilno. Zapraszamy.   

Kostka jest wygodna

Wybrukowany podjazd, chodnik ścieżka w ogrodzie – może nie są naturalne, ale za to bardzo ułatwiają życie. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy na zewnątrz do czynienia mamy z błotem. Takie rozwiązanie jest tez dla Kobiet, które lubą chodzić w butach na Wysokiem obcasie, szczególnie szpilkach. Na trawie szpilki wbijają się w ziemię, brudzą i tak dalej. Ale ułożenie kostki nie jest aż takie proste, szczególnie, gdy robi się to po raz pierwszy. Często błędy wychodzą dopiero po kilku miesiącach a nawet latach. Gdy są źle ułożone, chodnik, podjazd i tym podobne ulegają odkształceniom. Co zrobić, żeby do tego nie doszło? Wiele zależy od samego początku czyli materiału bazowego. To ona ma największy wpływ na stabilność i utrzymanie kostki w odpowiedniej pozycji. W następnym akapicie powiemy o tym, co kłaść pod kostkę.

żwir Mogilno

Piasek Mogilno pod kostkę brukową

Baza z samego piasku najlepiej sprawdzi się w miejscach, z których korzystasz okazjonalnie. Choć piasek Mogilno jest bardzo chętnie wybierany ze względu na cenę, to trzeba uważać. Sama baza piasku nie jest idealna na ścieżki lub patia o dużym natężeniu ruchu, ponieważ materiał może się przesuwać. A jak dużo tego piasku ułożyć? Powinieneś zainstalować warstwę piasku o grubości co najmniej 10 cm – choć tu szkoły są różne – a następnie ubić ją dokładnie, gdy jest mokra, aby jak najlepiej zagęścić ziarna.

Żwir pod chodnik

Kiedy najlepiej sprawdzi się żwir? O jakiej ziarnistości? Drobny żwir Mogilno jest odpowiednim wyborem w przypadku gleby piaszczystej lub dobrze drenujące. Jednak w przypadku stosowania na gliniastej glebie, dodatkowo zapobiega drenażowi, a kieszenie wody mogą spowodować, że elementy kostki na górze wybrzuszają się lub pękają. Bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest mieszanie piasku ze żwirem.

Zobacz także