Mogilno
Brak kategorii

Mogilno – Miasto, które warto odwiedzić

W Polsce jest wiele pięknych, rozwijających się miast, które mają duży potencjał. Jednym z nich jest Mogilno. Z czego słynie to miasto? Czy turyści mogą zakupić tu jakieś lokalne pamiątki? Jak najbardziej! W tym artykule powiemy trochę o samym mieście, jak i możliwościach w kontekście pamiątek.

Mogilno – Co tu ciekawego?

Może zacznijmy od historii. Nazwa miasta wywodzi się od rzeczownika mogiła, rozumianego dawniej jako wzniesienie czy pagórek. Mogilno należy do najstarszych osad pogranicza Wielkopolski.  Najwcześniejsze ślady jej istnienia pochodzą już z VII wieku. Początkowo było wsią służebną, ale dzięki położeniu na prastarym szlaku bursztynowym szybko stało się osadą targową. 17 maja 1398 r. król Władysław Jagiełło nadał rozwijającej się na wzgórzu osadzie prawa miejskie, które później potwierdzili: król Zygmunt Stary oraz król Jan Kazimierz. Wraz z nadaniem Mogilnu praw miejskich ustalono również jego herb. Jest to miasto, które wciąż się rozwija. Coraz więcej stanowisk pracy, coraz więcej marketów, domów, bloków. Stąd można łatwo dojechać do Poznania, Gniezna, Trzemeszna, Strzelna, Kruszwicy, Barcina i innych miejscowości. Co warto zobaczyć w tym mieście i jego najbliższej okolicy?

  • Fara – kościół św. Jakuba Apostoła
  • Klasztor pobenedyktyński
  • Park miejski z amfiteatrem letnim i fontanną
  • Zabytkowa linia kolejowa Mogilno – Orchowo
  • Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie z siedzibą w Chabsku

Trzeba przyznać, że Mogilno jest nie tylko funkcjonalne, ale także piękne. Ile miast może się pochwalić jeziorem w samym centrum? Oprócz tego ogromnym plusem jest spora ilość zieleni. Mogilno każdego roku odwiedzane jest przez sporą ilość turystów. Jakie pamiątki mogą tu kupić?

smycze Mogilno

Smycze Mogilno – Praktyczne pamiątki

Jedną z najczęściej kupowanych pamiątek na całym świecie są magnesy na lodówkę. To coś, co nie zawadza, a przywołuje miłe wspomnienia. W Mogilnie również możemy się w takie Magnesy zaopatrzyć. Ale to nie wszystko. Poniżej kilka przykładowych pamiątek możliwych do kupienia w tym mieście.

  • Koszulki Mogilno – koszulka z ładnym nadrukiem to miła pamiątka, którą wykorzystamy w praktyczny sposób.
  • Smycze Mogilno – kto z nas nie ma problemu ze znalezieniem kluczy? Kolorowa smycz to nie tylko pamiątka, ale także potrzebny gadżet.
  • Kubki Mogilno – Poranna kawa smakuje najlepiej w porządnym kubku!
  • Długopisy Mogilno – Kto nie korzysta z długopisów?

Jak widać, możliwości jest kilka. Turyści mogą tu skorzystać z wielu usług, zjeść dobrą pizzę, wypić kawę w parkowej kawiarni i zakupić przydatne pamiątki.

Zobacz także